Programy edukacyjne  
 
Przebieg realizacji programu "Bezpieczne życie - Odnaleźć Zgubka"
zobacz zdjęciaProgram "Bezpieczne życie - Odnaleźć Zgubka" został opracowany na postawie materiałów przygotowanych przez Szwedzką Ligę Obrony Kraju. W Polsce patronat nad tą akcją objęła Komenda Główna Straży Pożarnej. Program ten przeznaczony jest dla uczniów klas I-III i ma on za zadanie przygotować dziecko do tego, aby potrafiło ono poradzić sobie w lesie na wypadek zagubienia.
     W listopadzie bieżącego roku szkolnego nauczycielki nauczania zintegrowanego: Renata Mazur, Gabriela Dzwola, Małgorzata Kopeć i Małgorzata Kowal odbyły kurs przygotowujący do przeprowadzenia tego programu. Przeszkolonych zostało 109 uczniów klas I-III: w klasach pierwszych 42, w klasach drugich 44, w klasach trzecich 43.
     W trakcie realizacji treści zawartych w programie uczniowie poznali kilka elementarnych zasad umożliwiających przetrwanie w lesie w przypadku zagubienia się. W toku realizacji programu uczniowie uświadomili sobie, że:
  1. Dorośli zawsze szukają zagubionego dziecka
  2. W przypadku zagubienia należy zachować spokój,
  3. Mogą pomóc dorosłym w odnalezieniu siebie.
Uczniowie poznali "Trzy Złote Zasady", ułatwiające przetrwanie w lesie:
  1. Przytul się do drzewa - Dziecko powinno pozostać w jednym miejscu. Wtedy łatwiej je znaleźć. Błąkając się, zużywa swe zapasy energii i ryzykuje, że coś mu się stanie.
  2. Staraj się, by cię było widać i słychać - Dziecko musi nauczyć się kilku prostych sygnałów stosowanych podczas wzywania pomocy. Powinno zawsze mieć przy sobie gwizdek i umieć się nim posługiwać.
  3. Utrzymuj ciepło - Utrata ciepła stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego, dlatego musi ono opanować budowę prostego szałasu z izolującą podłogą oraz wiedzieć, że nie może zdejmować z siebie odzieży.
     Opracowanie poszczególnych zadań programu poprzedzonego zostało zapoznaniem dziecka z bajką o Zubku - chłopcu, który zgubił się w lesie.
     Zdobyte wiadomości zostały utrwalone poprzez uzupełnianie zeszytów ćwiczeń z pakietu edukacyjnego "Odnaleźć Zgubka". Uczniowie odbyli również zajęcia praktyczne w lesie. Ćwiczyli jak oznakować miejsce swego pobytu, wykonanie sygnałów alarmowych na ścieżce lub drodze, przygotowanie szałasu. Po zakończeniu realizacji programu w szkole odbył się konkurs sprawdzający zdobyte wiadomości.
     Równocześnie z realizacją programu "Bezpieczne życie-Odnaleźć Zgubka"' uczniowie zostali zapoznani z zasadami zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom w domu. Kurs "Kicia i Rufi" miał na celu uświadomienie dzieciom jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom domu i jak można zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Podczas kursu dzieci nauczyły się, co należy robić, aby uniknąć wypadków i jak reagować, gdy mimo wszystko dojdzie do nieszczęścia.
     Uczniowie poznali kolejne "Trzy Złote Zasady", których przestrzeganie zwiększy ich bezpieczeństwo:
  1. Nie bądź niemądry, używaj kasku rowerowego! - Używając kasku podczas jazdy na rowerze, deskorolce, łyżworolkach, Sanokach lub skuterze śnieżnym, uniknie poważnych urazów w razie upadku.
  2. Oparzenia należy schłodzić! - dowiedzieli się co zrobić, gdy w pobliżu nie ma dorosłego, który mógłby im pomóc w przypadku oparzenia.
  3. Potrzebujesz pomocy - dzwoń! - uczniowie poznali numery alarmowe policji - 997 , straży pożarnej - 998, pogotowia - 999 lub jeden numer alarmowy dla wszystkich służb ratowniczych - 112. Nauczyli się jak zadzwonić po pomoc z różnych telefonów i który numer wybrać.
     Poznane zasady zostały utrwalone poprzez pracę w zeszycie ćwiczeń dla dzieci "Bezpieczny dom".
     W ramach realizacji tego kursu uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem "112 w ważnej sprawie - nie używaj przy zabawie".
     Na zakończenie programu przeprowadzona ewakuacja szkoły oraz ćwiczenia pokazowe z zakresu ratownictwa z udziałem państwowej straży pożarnej.


"Bezpieczne Życie" w Harasiukach - Szwedzki program edukacyjny dla polskich dzieci
  • Jakie wypadki zdarzają się dzieciom w różnym wieku?
  • Co robić, gdy zdarzy się wypadek?
  • Jak powinno zachować się dziecko, gdy się zgubi?
  • Co robić, by nie narażać się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa?
     Na te pytania będą szukać odpowiedzi uczestnicy programu edukacyjnego "Bezpieczne Życie".
     Program jest wynikiem rozpoczętej pod koniec 1999 roku współpracy między Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej - Szefem Obrony Cywilnej Kraju a szwedzką Ligą Obrony Cywilnej, która jest organizacją zajmującą się przede wszystkim edukacją społeczeństwa w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa (sposoby postępowania w razie powstania różnego rodzaju zdarzeń niebezpiecznych, pierwsza pomoc, stuka przetrwania w trudnych warunkach itp.).
      W Polsce program pilotażowy przeprowadzony został na przełomie roku 2001/02 w gminie Chmielnik (woj. świętokrzyskie). Obecnie trwają czynności przygotowawcze do realizacji programu w gminie Harasiuki (woj. podkarpackie, pow. niżański), który realizowany będzie na przełomie roku 2002/03 przy współpracy Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej, Komendy Głównej PSP, Podkarpackiej Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie, Komendy Powiatowej PSP w Nisku, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie, Podkarpackiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Podkarpackiej Chorągwi ZHP w Rzeszowie oraz władz samorządowych powiatu niżańskiego.
      Realizowany program ma na celu poprawę bezpieczeństwa w szkołach, przede wszystkim poprzez przygotowanie nauczycieli do kształcenia dzieci i młodzieży w tym zakresie.
     Jednym z przedsięwzięć jakie będą wykonywane w ramach programu jest przeszkolenie przez przedstawicieli szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej nauczycieli w ramach programów dwóch kursów, które zostały wybrane i dostosowane do polskich realiów przez Biuro Szkolenia Komendy Głównej PSP.
     Pierwszy program o nazwie "Kicia i Rufi" ma na celu nauczenie dzieci zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom w domu i poza nim. Podczas kursu dzieci nauczą się, co należy robić, aby uniknąć wypadków. Dowiedzą się także, jak należy zareagować, gdy mimo wszystko dojdzie do nieszczęścia.
     Drugi program pod nazwą "Odnaleźć Zgubka" uczy sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach np.: na wypadek zagubienia się w lesie.
      Poszczególne służby uczestniczące w programie "Bezpieczne życie" w gminie Harasiuki realizować będą następujące zadania:
  1. Państwowa Straż Pożarna:
    • kompleksowa koordynacja programu,
    • przeprowadzenie przeglądu ochrony ppoż. w placówkach oświatowych w gminie Harasiuki,
    • doradztwo z zakresu bezpieczeństwa ppoż. dla dyrektorów placówek oświatowych,
    • obsługa wycieczek szkolnych w JRG - pokaz sprzętu, pogadanki nt. bezpieczeństwa pożarowego, itp.,
    • przeprowadzenie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa ppoż. wśród dzieci i nauczycieli,
    • przeprowadzenie lekcji dla dzieci i młodzieży z zakresu bezpieczeństwa ppoż. i bhp,
    • przeprowadzanie praktycznych ćwiczeń z zakresu ewakuacji z obiektów szkół,
    • organizowanie zawodów sportowo-pożarniczych szczebla gminnego,
    • w miarę możliwości pomoc szkołom w uzupełnieniu braków pokontrolnych,
    • organizacja uroczystego zakończenia programu "Bezpieczne życie".
  2. Wydział Zarządzania Kryzysowego:
    • współorganizowanie i koordynacja konkursu nt. bhp i ppoż.,
    • instruktaż dla dyrektorów szkół w zakresie opracowania planów OC placówek oświatowych,
    • przygotowanie i przeprowadzenie ankiety z zakresu bezpieczeństwa przed rozpoczęciem szkolenia oraz po zakończeniu jego realizacji,
    • zakup gadżetów, światełek odblaskowych, itp.,
    • promocja programu w środkach masowego przekazu,
    • w miarę możliwości pomoc szkołom w uzupełnieniu braków pokontrolnych.
  3. Starostwo Powiatowe:
    • pomoc dla gminy w realizacji programu (np. pomoc w uzupełnieniu braków pokontrolnych),
    • promocja programu w powiecie,
    • zakup gwizdków, światełek odblaskowych, itp.,
  4. Gmina Harasiuki (szkoły):
    • przygotowanie placówek oświatowych oraz dzieci i nauczycieli do realizacji programu,
    • poinformowanie o programie rodziców,
    • zorganizowanie wycieczek szkolnych do JRG Nisko,
  5. Związek Harcerstwa Polskiego:
    • czynne włączenie się do realizacji programu (uzgodnienia robocze),
    • przygotowanie konkursów, zawodów, itp. na zakończenie realizacji programu,
  6. Policja:
    • czynne włączenie się do realizacji programu (uzgodnienia robocze),
    • przeprowadzenie lekcji z zakresu bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży (poruszanie się po drogach, kontakt z obcymi, narkotyki, terroryzm - podkładanie bomb).
  7. Biuro Szkolenia KG PSP i Szwedzka Liga Obrony Cywilnej:
    • koordynacja prac związanych z realizacją programu w układzie międzynarodowym i krajowym,
    • przekazanie pomocy dydaktycznych, materiałów metodycznych oraz propagandowych,
    • promocja w prasie, Internecie,
    • przekazanie materiałów informacyjnych dla rodziców dzieci biorących udział w programie.

     Podczas uroczystego zakończenia programu w czerwcu 2003 roku dzieci otrzymają pamiątkowe dyplomy ukończenia kursu.
 
Projekt i wykonanie
Marcin Betleja
© 2002-2006 KW PSP w Rzeszowie