Charakterystyczne zdarzenia  
 
Pożary
9219
Miejscowe zagrożenia
13124
Alarmy fałszywe
657


 16.12.2015 r. Ustrzyki Dolne
Jedna osoba zginęła w pożarze mieszkania w bloku przy ul. Pionierskiej w Ustrzykach Dolnych. Do pożaru doszło po godzinie 3. rano. Ogień strawił całe pomieszczenie, w którym przebywała ofiara. Ze względu na duże zadymienie strażacy ewakuowali pięć osób z sąsiednich mieszkań. Trzem z nich udzielono pomocy medycznej i z objawami zatrucia dymem zabrano do szpitala.
Pożar gasiło pięć zastępów straży pożarnej.
To druga ofiara pożaru w mieszkaniu w ciągu ostatnich sześciu dni w naszym regionie. Sześć dni temu w pożarze domu jednorodzinnego zginął sześćdziesięcioletni mężczyzna.

W tym roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do 1183 pożarów mieszkań i domów. Zginęło w nich 20 osób, a 123 zostały ranne.
Od początku września w naszym regionie ogień w mieszkaniach i domach pojawiał się ponad 300 razy. W tych pożarach zginęło 9 osób, a do szpitali trafiło 38.
Przyczynami tego typu pożarów najczęściej są: nieostrożność przy rozpalaniu ognia w kominkach i piecach, nieprawidłowo działające lub uszkodzone urządzenia służące do ogrzewania naszych mieszkań, a także nieszczelne przewody kominowe.
 
 7.12.2015 r. Bratkowice (pow. rzeszowski)
Jedna osoba ranna w pożarze domu jednorodzinnego trafiła do szpitala. Ogień pojawił się przed godziną 15. Strażacy ewakuowali z płonącego domu kobietę, która z objawami zatrucia dymem została odwieziona do szpitala. Ogień strawił jeden z pokoi w domu oraz część drewnianego stropu wraz z konstrukcją dachową. W działaniach udział brało 4 zastępy PSP oraz 2 zastępy OSP.
 
 6.11.2015 r. Smolnik (pow. sanocki)
4 osoby zginęły w pożarze drewnianego domu w Smolniku niedaleko Sanoka. Jedna osoba z poparzeniami trafiła do szpitala. Pożar został zauważony i zgłoszony do straży tuż przed północą.
W momencie, gdy na miejsce przyjechali strażacy cały dom stał w ogniu. Po przygaszeniu pożaru w zgliszczach domu strażacy znaleźli ciała dwóch kobiet oraz dwóch mężczyzn. Przeżył jedynie 47 letni mężczyzna, który wyskoczył z płonącego domu przez okno. Z poważnymi oparzeniami trafił do szpitala.
Przyczyny pojawienia się ognia nie są znane.
W akcji gaśniczej uczestniczyło 45 strażaków.

Zdjęcia: mł. bryg. Grzegorz Oleniacz - KP PSP Sanok
 
 29.10.2015 r. Krosno
Około godz. 18 spaleniu uległa blaszana altanka na ogródkach działkowych przy ul. Białobrzeskiej. Podczas przeszukiwania spalonego obiektu natrafiono na ciało mężczyzny. W działaniach udział brało 4 zastępy PSP i 1 zastęp OSP. Przyczyny pojawienia się ognia nie są znane.
 
 29.10.2015 r. Nisko - Wolina
Dwie osoby zginęły w wypadku, do którego doszło tuż po godzinie 8. W Nisku-Wolinie na drodze krajowej nr 77 doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym przewożącym kruszywo. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosły dwie osoby podróżujące samochodem osobowym. W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej - 10 strażaków.
 
 20.10.2015 r. Chmielów (pow. tarnobrzeski)
4 osoby zostały poszkodowane w wyniku wybuchu pieca z zakładzie przetwarzającym metale kolorowe. Eksplozja spowodowała pożar pyłów w sąsiedniej hali Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 14. w jednym z zakładów znajdujących się na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Chmielowie.
Osoby poszkodowane to pracownicy zakładu - 3 z nich trafiło do szpitali.
Eksplozja uszkodziła konstrukcję hali o wymiarach 80x100 m. W momencie wybuchu na terenie obiektu przebywało siedmiu pracowników.
W akcji uczestniczyło ratowniczo-gaśniczej 40 strażaków.
 
 3.10.2015 r. Duńkowiczki (pow. przemyski)
7 osób zostało rannych w wyniku czołowego zderzenia samochodu osobowego z busem, do którego doszło przed godziną 10 na drodze krajowej nr 77. Samochodem osobowym podróżowały 3 osoby. Dwie z nich zostały odwiezione do szpitala. Busem jechało 5 osób - wszystkie wymagały hospitalizacji.
W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy straży pożarnej - 18 strażaków.
 
 1.10.2015 r. Wysoka Głogowska (pow. rzeszowski)
Trzy osoby z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiło do szpitala. Do zdarzenia doszło przed godziną 6. rano.
Strażacy zostali wezwani do domu jednorodzinnego, w którym na ból i zawroty głowy oraz nudności skarżyło się dwoje nastolatków (13 i 17 lat) oraz 44-letni mężczyzna.

W ubiegłym roku, z powodu zatrucia czadem do podkarpackich szpitali trafiło 118 osób, a 7 zatruło się śmiertelnie.
 
 26.09.2015 r. Wylewa (pow. przeworski)
W wyniku uderzenia samochodu osobowego w stojącą na poboczu ciężarówkę zgineóły 2 osoby, a 3 zostały ranne. Do wypadku doszło przed godziną 10. na drodze krajowej nr 835.
Skutki wypadku usuwało 6 zastępów straży pożarnych.
 
 25.09.2015 r. Zagórz (pow. sanocki)
Przed godziną 15. na drodze krajowej nr 84 doszło do zderzenia samochodu osobowego, w którym jechały cztery osoby, z samochodem ciężarowym. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon trzech osób, czwarta osoba została odwieziona do szpitala. W działaniach udział brało 5 zastępów PSP i 1 zastęp OSP.
 
 5.09.2015 r. Kamień (pow. rzeszowski)
Jedna osoba zginęła w pożarze budynku gospodarczego, do którego doszło po godzinie 16.
Właściciel płonącego budynku obiektu poinformował strażaków, że w środku może znajdować się osoba. Ratownicy, w aparatach ochrony dróg oddechowych, weszli do płonącego budynku, gdzie znaleźli zwłoki kobiety.
W akcji uczestniczyło 13 zastępów PSP i OSP, łącznie 41 strażaków.
 
 2.09.2015 r. Kołodzieje (pow. stalowowolski)
Ponad 40 strażaków gasiło płonący tartak. Ogień pojawił się przed godziną 13. W wyniku pożaru spłonęła m.in. suszarnia, wiaty magazynowe oraz cześć maszyn znajdujących się w płonących obiektach. Ranne zostały 3 osoby, w tym 2 osoby z poparzeniami ciała oraz strażak z urazem ręki. Wszyscy trafili do szpitala. W działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało 15 zastępów straży pożarnej łącznie 42 strażaków.
 
 27.08.2015 r. Wysoka Strzyżowska (pow. strzyżowski)
80-letnia kobieta trafiła do szpitala w skutek pożaru, do którego doszło po godzinie 13. W momencie, gdy na miejsce przyjechali strażacy budynek gospodarczy, przylegający do domu stał w ogniu. Lokatorzy opuścili dom przed przybyciem zastępów straży pożarnych. Do szpitala, z objawami zatrucia dymami pożarowymi trafiła osiemdziesięciolatka. W działaniach gaśniczych udział brało 9 zastępów straży pożarnych.
 
 26.08.2015 r. Chorzelów (pow. mielecki)
Ponad 150 strażaków walczyło z pożarem budynku Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Chorzelowie.
Ogień został zauważony i zgłoszony przed godziną 6. Pracownicy zakładu oraz strażacy ewakuowali około 400 zwierząt, które przebywały w budynkach zagrożonych ogniem.
Pożar objął część kompleksu całkowicie wypełnionego sprasowanym sianem, słomą oraz paszą dla zwierząt. Kilkadziesiąt metrów od płonących pomieszczeń znajdowała się ferma z 4 tyś. królików. Strażacy na bieżąco oddymiali budynek, tak by zwierzęta nie zatruły się dymami pożarowymi.
Po ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do wynoszenia tlącej się słomy i siana w celu jej całkowitego ugaszenia.
Na miejscu pożaru przyjechał gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz - komendant główny PSP, nadbryg. Bogdan Kuliga - podkarpacki komendant wojewódzki PSP, st. bryg. Jan Ziobro - zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP.
 
 24.08.2015 r. Nowy Borek (pow. rzeszowski)
Osiem osób zostało rannych w zderzeniu osobowego busa z karetką pogotowia.
Do zdarzenia doszło przed godziną 15. na drodze wojewódzkiej 878. Do szpitali trafiły trzy osoby jadące karetką (dwóch ratowników oraz pacjentka przewożona na badania) oraz 5 osób z busa. Jeden z pasażerów busa do szpitala został przetransportowany helikopterem LPR.
W działaniach ratowniczych uczestniczyło 34 strażaków.
 
 20.08.2015 r. Trzcianiec
Około godziny 10. dyżurny Stanowiska Kierowania w Ustrzykach Dolnych otrzymał zgłoszenie o pożarze ciągnika siodłowego na drodze wojewódzkiej 890 w Trzciańcu, na granicy powiatów bieszczadzkiego i przemyskiego.
Na miejsce pożaru zostały zadysponowane dwa zastępy JRG z Ustrzyk Dolnych, zastęp OSP Wojtkowa oraz dwa zastępy z powiatu przemyskiego: zastęp z JRG PSP Przemyśl oraz zastęp OSP Kuźmina.
Droga w obu kierunkach była zablokowana. Po udrożnieniu jednego pasa jezdni, ruch odbywał się wahadłowo i był kierowany przez Policję.
Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie ucierpiał.
 
 19.08.2015 r. Podkarpacie
W środę, podkarpaccy strażacy gasili 67 pożarów traw, nieużytków i lasów.
Największy pożar lasu wraz z poszyciem leśnym powstał w miejscowości Kłyżów pow. stalowowolski. Spaleniu uległo ok. 12 ha powierzchni nieużytkowej i leśnej. W gaszeniu ognia brało 48 strażaków 12 zastępów straży pożarnych.
 
 18.08.2015 r. Jeżowe (pow. niżański)
Ponad 10 godzin trwało gaszenie 25 ha nieużytków i lasu w okolicy Jeżowego. Opanowanie ognia utrudniały porywiste podmuchy wiatru. Dużym utrudnieniem był bardzo trudny dojazd do terenu objętego pożarem. W opanowaniu ognia pomagał samolot gaśniczy "Dromader" należący do Lasów Państwowych. Pilot czterokrotnie zrzucił wodą na front pożaru. Ogień ugaszono przed godziną 22. Strażacy zapobiegli przedostaniu się pożaru na teren Lasów Państwowych.
W akcji uczestniczyły 22 zastępy straży pożarnych - 87 strażaków z ochotniczych straży pożarnych oraz PSP.
 
 13.08.2015 r. Powiat rzeszowski
Dwustu strażaków pomagało zabezpieczyć uszkodzone dachy na domach i budynkach gospodarczych. Zniszczenia spowodowała burza, która przetoczyła się nad częścią powiatu rzeszowskiego. 25 dachów uszkodzonych zostało w Nienadówce, Kamieniu, Wólce Sokołowskiej, Wólce Niedźwiedziej i Malawie.
Najwięcej szkód było w Nienadówce. Wiatr zerwał m. in. 200 m. kw. dachu z pobliskich zakładów mięsnych oraz uszkodził linię energetyczną.
Strażacy usuwali także połamane konary drzew. Na szczęście nikt nie został ranny.

Foto: dh Robert Grzebyk/OSP Głogów Młp., dh Artur Marszal/OSP Stobierna
Opracowanie: mł. bryg. Marcin Betleja/KW PSP Rzeszów
 
 10.08.2015 r. Grabownica Starzeńska (pow. brzozowski)
Dwóch mężczyzn zginęło z zbiorniku przepompowni oczyszczalni ścieków. Zgłoszenie o wypadku strażacy otrzymali przed godz. 7:00. Do oczyszczalni wysłano cztery zastępy straży pożarnej - 16 strażaków. Jednego z mężczyzn wyciągnięto ze zbiornika praktycznie natychmiast, drugiego odnaleziono i wyciągnięto po kilku minutach. Niestety, u obydwu lekarz stwierdził zgon. Okoliczności, którego doprowadziły do tragedii, wyjaśnia policja i prokuratura.
 
 9.08.2015 r. Grabownica Starzeńska (pow. brzozowski)
7 osób (wśród nich dwoje dzieci) zostało rannych w wypadku, do którego doszło w Grabownicy Starzeńskiej. Przed godziną 15. zderzyły się trzy samochody osobowe. Siedem osób podróżujących tymi samochodami zostało odwiezionych do szpitali.
 
 9.08.2015 r. Polańczyk (pow. leski)
Ok. godz. 13.20 strażacy z grupy wodno-nurkowej otrzymali zgłoszenie o wypadnięciu z kajaka dwóch osób. Do działań natychmiast zadysponowani zostali nurkowie ze sprzętem pływającym, którzy współdziałali w akcji ratowniczej z jednostką WOPR, wyławiając jednego z poszkodowanych. Do działań poszukiwawczych drugiej osoby wykorzystano sonar, który wskazał położenie ciała.
W działaniach trwających ponad 6 godz. udział brało 5 zastępów PSP - 10 strażaków (wśród nich strażacy - płetwonurkowie z Sanoka).
 
 7.08.2015 r. Rzeszów
22 letni mężczyzna utonął na miejskim kąpielisku "Żwirownia" w Rzeszowie. Zgłoszenie o podejrzeniu utonięcia strażacy otrzymali po godzinie 12. Do działań zadysponowane zostały zastępy 4 zastępy PSP oraz strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa wodno-nurkowego z Tarnobrzega. Po ponad 2 godzinach poszukiwań odnaleziono ciało mężczyzny.
 
 6.08.2015 r. Kozłówek (pow. strzyżowski)
Przed godziną 19 w drewnianym domu, w którym mieszkało 11 osób wybuchł pożar. Na szczęście wszyscy mieszkańcy opuścili budynek jeszcze przed przybyciem strażaków. Ratownicy szybko opanowali ogień, spaleniu uległy pomieszczenia na parterze budynku. Podczas pożaru nikt nie ucierpiał. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnych.
 
 5.08.2015 r. Podkarpacie
Ponad 50 razy interweniowali podkarpaccy strażacy usuwając skutki nawałnic, które przetoczyły się popołudniu i wieczorem nad naszym regionem.
Większość zgłoszeń dotyczyła połamanych konarów i drzew leżących na ulicach. W 6 przypadkach strażacy pomagali zabezpieczać dachy, które zostały uszkodzone przez silne podmuchy wiatru.
Strażacy wzywani byli także do wypompowania wody z zalanych piwnic. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiecie kolbuszowskim, rzeszowskim, jasielskim i dębickim.

Burze, huraganowy wiatr i nawałnice >>
 
 9.07.2015 r. Podkarpacie
164 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków nawałnic, które przetoczyły się ostatniej doby nad naszym regionem.
Zdecydowana większość naszych interwencji (prawie 140) dotyczyła usuwania połamanych drzew i konarów z ulic, posesji i chodników. W dziewięciu przypadkach strażacy pomagali zabezpieczyć uszkodzone silnym podmuchem wiatru dachy na domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych.
W Gumniskach, niedaleko Dębicy zabezpieczali ścianę szczytową budynku, która została uszkodzona na skutek uderzenia pioruna.
Silne, punktowe opady deszczu spowodowały 10 podtopień. Strażacy pompowali wodę z zalanych posesji, piwnic i dróg.
Najwięcej interwencji odnotowaliśmy powiatach: przemyskim, dębickim, kolbuszowskim, krośnieńskim i lubaczowskim. Na szczęście nikt nie został ranny.
W usuwaniu skutków burz na Podkarpaciu uczestniczyło ponad 1000 strażaków.
 
 5.07.2015 r. Zgoda (pow. jarosławski)
Przed godziną 16. strażacy otrzymali informację o mężczyźnie, który najprawdopodobniej utopił się w pobliskim zalewie. W działaniach poszukiwawczych udział brało 4 zastępy PSP, 1 zastęp OSP oraz 4 nurków z specjalistycznej grupy ratownictwa wodnego PSP, którzy wydobyli ciało.
 
 4.07.2015 r. Polańczyk, Dęborzyn
O godz. 14:30 wpłynęło zgłoszenie o utonięciu mężczyzny na Zalewie Solińskim w Polańczyku (pow. leski). Na miejsce zadysponowano specjalistyczną grupę wodno-nurkową z Sanoka. Po przeszukaniu wskazanego miejsca odnaleziono poszkodowanego. Pomimo szybko podjętej resuscytacji mężczyzny nie udało się uratować, lekarz stwierdził zgon. W działaniach udział brało 3 zastępy PSP i 1 OSP, łącznie 11 strażaków.
Przed godziną 17. wpłynęło kolejne zgłoszenie, informujące o mężczyźnie, który zniknął w nurcie Wisłoki w miejscowości Dęborzyn, p. dębicki. Na miejsce strażaków płetwonurków z Sanoka. Po przeszukaniu dna na wskazanym obszarze strażacy odnaleźli ciało. W działaniach udział brało 4 zastępy PSP i 3 OSP, łącznie 20 strażaków.
 
 24.06.2015 r. Rudna Mała (pow. rzeszowski)
51-latek z poparzeniami został zabrany przez helikopter LPR do krakowskiego szpitala. Mężczyzna ranny został w skutek wybuchu 11-kilogramowej butli z gazem. Butla eksplodowała w wiacie przyległej do jednorodzinnego domu. W momencie, gdy na miejsce przyjechali strażacy pożarem objęta była przybudówka oraz jedna ze ścian domu. Strażacy ugasili pożar i wynieśli dwie butle gazowe (11kg).
Inspektor Nadzoru Budowlanego, po oględzinach domu, wydał zalecenie o czasowym wyłączeniu go z użytkowania.
W działaniach uczestniczyło przez ponad 5 godzin 25 strażaków.
 
 16.06.2015 r. Nowa Dęba (pow. tarnobrzeski)
24 pacjentów ewakuowano z oddziału psychiatrycznego szpitala powiatowego w Nowej Dębie. Do zdarzenia doszło wczoraj przed północą.
Ewakuacja spowodowana była bardzo silnym zadymieniem - okazało się, iż w jednej z sal szpitalnych płonęło łóżko. Strażacy ugasili ogień przy pomocy gaśnicy. Pacjenci zostali rozmieszczeni w sąsiednich blokach oddziału - żaden z nich nie został poszkodowany.
Czterem pracownikom szpitala z objawami zatrucia dymem udzielono pomocy lekarskiej.
W akcji ratowniczej uczestniczyło 20 strażaków. Przyczyny pojawienia się ognia są wyjaśniane.
 
 16.06.2015 r. Podkarpacie
69 razy interweniowali podakraccy strażacy usuwając skutki burz, które przetoczyły się nad częścią naszego regionu. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: strzyżowskim -19, przemyskim -16, jasielskim - 15, Pojedyncze interwencje prowadzone były także w powiatach dębickim, stalowowolskim, krośnieńskim i brzozowskim.
Najwięcej szkód nawałnicas powodowała w powiecie jasielskim - na 6 budynkach częściowo zostały zerwane pokrycia dachowe. (4 budynki mieszkalne i 2 gospodarcze).
W Bukowej (pow. dębicki) na skutek podmycia na odcinku około 70 metrów zapadł się jeden z pasów drogi krajowej nr 73.
Pozostałe zdarzenia związane były z usuwaniem połamanych drzew i konarów, pompowaniem wody z zalanych posesji i piwnic oraz udrażnianiem przepustów drogowych.
 
 8.06.2015 r. Rzeszów
Ponad 4 godziny trwało gaszenie pożaru na placu hurtowni motoryzacyjnej przy ul. Kwiatkowskiego.
Ogień na placu hurtowni pojawił się po godzinie 14. Pożarem objęte zostały palety, puste beczki oraz pojemniki z substancjami ropopochodnymi. W wyniku wysokiej temperatury zaczęło palić się ocieplenie ścian i pokrycie dachowe dwóch budynków magazynowo-biurowych usytuowanych obok placu. Strażakom udało sie opanować ogień i uratować sąsiednie budynki. Lekko poparzony został mężczyzna mieszkający po sąsiedzku.
Pożar przez 4 godziny gasiło 40 strażaków. Trwa ustala nie przyczyn pojawienia się ognia.
 
 28.05.2015 r. Podkarpacie
Po przejściu intensywnych opadów deszczu oraz towarzyszącym im silnych wiatrom w ciągu ostatnich dwóch dni na terenie naszego regionu odnotowano ponad 90 zdarzeń.
Działania strażaków związane z ich usuwaniem polegały głównie na wypompowaniu wody z obiektów, udrażnianiem przepustów drogowych, usuwaniem powalonych drzew i ich konarów z dróg. Najwięcej interwencji wystąpiło w powiatach zlokalizowanych w południowej części województwa. Nqa szczęście nikt nie został ranny
 
 16.05.2015 r. Wierzbna (pow. jarosławski)
Przez kilkadziesiąt minut trwały utrudnienia na odcinku autostrady A4 w Wierzbnej. Z nieustalonych przyczyn kierujący ciągnikiem siodłowym z cysterną zjechał na pobocze autostrady A4 i ugrzązł. W cysternie przewożony był ksylen. Podczas próby wyciągania przez inny pojazd niebezpiecznie przechylił się grożąc przewróceniem. Służby drogowe autostrady zamknęły wjazd w kierunku na Korczową. Przybyli na miejsce strażacy zabezpieczyli cysternę linami a następnie przy pomocy ciężkiego samochodu technicznego wyciągnięto zestaw na jezdnię. W działaniach udział brało PSP 4/14
 
 14.05.2015 r. Jasionów (pow. brzozowski)
Jedna osoba zginęła w wypadku, do którego na drodze wojewódzkiej 887. W wyniku zderzenia osobowego opla z samochodem ciężarowym zginął kierujący oplem.
W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy PSP - 8 osób oraz jednostka OSP - osób 6.
 
 8.05.2015 r. Smerek (pow. leski)
Po godzinie 10. doszło do wypadku ultralekkiego samolotu typu Pipistrel Virus. Podczas lądowania samolot przewrócił się do góry kołami. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z PSP w Lesku, OSP Wetlina, patrol Policji, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.
Pilot i pasażer o własnych siłach opuścili samolot i zostali opatrzeni przez ZRM.
 
 24.04.2015 r. Pożar na byłym poligonie niedaleko Radomyśla nad Sanem (pow. stalowowolski)
211 strażaków z ochotniczych straży pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej gasiło pożar wrzosowiska na byłym poligonie niedaleko Radomyśla nad Sanem.
Ogień został zauważony około godziny 11euj przed południem. Silne podmuchy wiatru powodowały błyskawiczne rozprzestrzenianie się ognia. Dodatkowym utrudnieniem były eksplozje niewybuchów na płonącym terenie byłego poligonu (doszło do około 7 wybuchów).
Ogień nie zagrażał mieszkańcom okolicznych miejscowości. Priorytetem było zapobieżenie przerzucenia się pożaru na okoliczne lasy.
W gaszeniu ognia pomagało 5 gaśniczych dromaderów. Pożar został ugaszony po godzinie 19. Spłonęło około 500 ha wrzosowisk. Przez całą noc i część soboty pogorzelisko dozorowało 48 strażaków.
Na miejscu pożaru był nadbryg. Bogdan Kuliga - podkarpacki komendant wojewódzki PSP wraz z grupą operacyjną.
Pożar gasiło 36 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i niżańskiego oraz 15 zastępów PSP.
 
 30.03.2015 r. Podkarpacie
W ciągu ostatnie doby podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do 41 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnie wiejącego wiatru. Silne podmuchy wiatru w trakcie burz, które przeszły nad naszym regionem uszkodziły 17 dachów domach, budynkach gospodarczych i usługowych. W Brzozowie wiatr zdmuchnął ponad 1200 m2 pokrycia dachowego z hali Spółdzielni Transportu Wiejskiego. Konstrukcje dachowe zostały uszkodzone także w powiatach brzozowskim, krośnieńskim, dębickim, przemyskim, lubaczowskim i rzeszowskim.
W Brzozowie złamane drzewo uszkodziło linię energetyczną, a w Korczynie linię telefoniczną.
W Jodłowej (pow. dębicki) złamane drzewo spadło na samochód.
Pozostałe działania podkarpackich strażaków to usuwanie połamanych drzew i konarów z ulic, jezdni i posesji.
Na szczęście nikt nie został ranny.
 
 25.03.2015 r. Podkarpacie
84-letnia kobieta zginęła w pożarze trawy na nieużytkach w Przemyślu. Także w Przemyślu w niewielkim pożarze trawy poparzony został 66-latek - trafił do szpitala. To tragiczny bilans pożarów traw na nieużytkach, polach i łąkach w ciągu ostatniej doby w naszym regionie. W ciągu ostatnich 24 godzin podkarpaccy strażacy gasili prawie 230 takich pożarów.
Od początku roku do 26 marca odnotowaliśmy 2138 pożarów traw na powierzchni ponad 1500 ha. Zgineła jedna osoba, a 3 zostały ranne.
 
 7.03.2015 r. Ujkowice (pow. przemyski)
Dwie osoby zginęły w pożarze drewnianego domu jednorodzinnego. Ogień pojawił się przed godziną 22. W momencie, gdy na miejsce przyjechali strażacy cały dom objęty był pożarem. Ratownicy z płonącego budynku ewakuowali 54-letniego mężczyznę i 43-letnią kobietę. Niestety pomimo reanimacji nie udało się ich uratować.
Pożar gasiło 17 strażaków. Akcja trwała 4 godziny.
 
 2.03.2015 r. Nisko
Około godz. 18. na drodze krajowej nr77 doszło do tragicznego w skutkach potracenia pieszych. W wyniku zdarzenia jedna z osób poniosła śmierć na miejscu pomimo przeprowadzonej resuscytacji, a druga została zabrana do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy w tym 6 strażaków z PSP, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe.
 
 17.02.2015 r. Łazory (pow. niżański)
Prawie 100 strażaków gasiło pożar zabudowań oraz traw w Łazorach. W momencie, gdy na miejsce przyjechali strażacy ogniem objętych było siedem budynków oraz kilkadziesiąt arów nieużytków. Silny wiatr powodował bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Pożarem bezpośrednio zagrożone były kolejne zabudowania na sąsiednich posesjach (dwa budynki mieszkalne, dwie stodoły, spichlerz, budynek gospodarczy).
Początkowe działania strażaków skupiły się na obronie zagrożonych budynków. Wraz z dojazdem dalszych zastępów straży pożarnych ugaszono płonące nieużytki. Po stłumieniu ognia przystąpiono do dogaszania pogorzelisk i rozbiórki spalonych drewnianych budynków. Z palącego się budynku mieszkalnego strażacy wynieśli dwie 11-kilogramowe butle gazowe. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono miejsca wokół uratowanych budynków i zlokalizowano dwa miejsca podziemnego pożaru (prawdopodobnie torf). Miejsca te ugaszono.
Na szczęście w pożarze nikt nie został ranny.
Na miejsce pożaru przyjechał podkarpacki komendant wojewódzki PSP - nadbryg. Bogdan Kuliga wraz z grupą operacyjną KW PSP w Rzeszowie, a także grupa operacyjna KP PSP Nisko z komendantem Powiatowym PSP - st. bryg. Robertem Napieraczem.
W gaszeniu pożaru uczestniczyło 26 zastępów straży pożarnych - 99 strażaków.
Ogień przeniósł się na zabudowania z płonących traw, które najprawdopodobniej ktoś chciał wypalić.
 
 16.02.2015 r. Tarnobrzeg
Ponad siedem godzin trwało gaszenie pożaru salonu samochodowego przy ul. Sienkiewicza.
Ogień pojawił się około godziny 18:30. W momencie, gdy na miejsce dojechali strażacy pożarem objęta była część magazynowa na pierwszym piętrze budynku. Strażacy, wraz z pracownikami salonu ewakuowali z parteru płonącego budynku ponad 20 samochodów.
Z informacji uzyskanych od kierownika salonu wynikało, że wszystkie osoby znajdujące się wewnątrz opuściły budynek.
Ogromnym utrudnieniem był bardzo gęsty dym z płonących opon przechowywanych w na piętrze salonu. Ze względu na duże zadymienie oraz fakt, że większość ratowników pracowała w aparatach ochrony dróg oddechowych za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego na miejsce pożaru zadysponowano z Łańcuta samochód specjalny z zapasowymi butlami powietrza oraz agregatami umożliwiającymi napełnienie powietrzem pustych butli.
Strażacy musieli także wynieść z płonącego budynku 200 litrów benzyny oraz 180 litrów oleju silnikowego. Na szczęście nikt w pożarze nie został ranny.
W działaniach ratowniczo-gaśniczych uczestniczyło 18 zastępów straży pożarnych - 54 strażaków. Na miejscu pożaru był st. bryg. Jan Ziobro - zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP, st.bryg. Andrzej Babiec - komendant miejski PSP w Tarnobrzegu oraz bryg. Adam Zygmunt - zastępca komendanta miejskiego PSP w Tarnobrzegu.
 
 7.02.2015 r. Ustjanowa (pow. bieszczadzki)
Ok. godz. 7. doszło do pożaru drewnianego budynku mieszkalnego, w którym po przeszukaniu odnaleziono zwłoki kobiety. W chwili przyjazdu pierwszych zastępów na miejsce akcji pożarem objęty był cały budynek.
W działaniach trwających ok. 6 godz. udział brały zastępy PSP 7/ 14 ratowników, OSP 2/12 druhów.
 
 31.01.2015 r. Daliowa (pow. krośnieński)
Ok godz. 10:00 oficer dyżury Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, otrzymał informacje o pożarze budynku w Daliowej.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano samochody pożarnicze z KM PSP Krosno oraz jednostki OSP z tej gminy tj. Posada Jaśliska i Jaśliska, a także OSP Dukla, Barwinek i Posada Dolna. Jako pierwsza na miejsce zdarzenia dojechała jednostka OSP Posada Jaśliska, która rozpoczęła działania gaśnicze w momencie, gdy wnętrze części mieszkalnej domu ogarnięte było ogniem i całe było wypełnione dymem. Do płonącego domu weszli strażacy z OSP Dukla. Ratownicy, zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych, weszli do budynku i poruszali się w jego wnętrzu praktycznie po omacku, gdyż na wyciągniecie ręki nic nie było widać. Strażacy znaleźli kobietę i ewakuowali ją z budynku. Niestety nie udało się jej uratować.
Działania gaśnicze prowadzono również na poddaszu, gdzie składowane było siano. Wodę do celów gaśniczych dowożono z pobliskiej rzeki. Całkowitemu spaleniu uległo wyposażenie części mieszkalnej, a znacznemu uszkodzeni strop, więźba dachowa i pokrycie dachu.
W działaniach, które trwały do godz. 13:40, brali łącznie udział 3 pojazdy i 10 strażaków z KM PSP Krosno oraz 4 pojazdy i 27 strażaków z jednostek OSP.

Zdjęcia KM PSP Krosno. Tekst na podstawie opracowania KM PSP w Krośnie
 
 26.01.2015 r. Boguchwała (pow. rzeszowski)
Dwie osoby zginęły, a cztery trafiły do szpitala w skutek zderzenia dwóch samochodów osobowych, do którego doszło na krajowej "19".
W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy PSP - 15 strażaków oraz 2 zastępy OSP - 12 ratowników.
 
 23.01.2015 r. Nakło (pow. przemyski)
Dwóch mężczyzn zginęło w pożarze drewnianego domu jednorodzinnego. Ogień w domu pojawił się około godziny 1. W momencie, gdzy na miejsce przyjechali strażacy pożarem objęty był już cały budynek. Po wejści do środka budynku strażacy znaleźli dwa ciała. Przyczyny pojawienia się ognia wyjaśnia policja i prokuratura.

W tym roku na Podkarpaciu strażacy wyjeżdżali już do 149 pożarów mieszkań i domów. 24 osoby trafiły do szpitali, a dwie zginęły. Ponad 50 razy gaszono pożary w obiektach użyteczności publicznej. Wśród nich tragiczny pożar w Domu Pomocy Społecznej w Górnie, gdzie zginęło 4 pensjonariuszy.
Najczęstsze przyczyny tych pożarów to nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, niesprawne urządzenia do ogrzewania i niesprawne urządzenia elektryczne. Tych pożarów można uniknąć...

 
 22.01.2015 r. Iskrzynia (pow. krośnieński)
Ok. godz. 19.03 w m. Iskrzynia pow. krośnieński doszło do pożaru wiaty magazynowej o powierzchni ok 120 m. kw., w której przechowywano pojemniki z tworzywa sztucznego. W wyniku działań gaśniczych prowadzonych przez obsługę magazynu przed przybyciem straży pożarnej 2 osoby zostały podtrute produktami spalania i zabrane do szpitala przez pogotowie ratunkowe.
W akcji gaśniczej udział brało 7 zastępów straży pożarnych, 38 strażaków.
 
 18.01.2015 r. Krosno
Trzy osoby trafiły do szpitala w skutek pożaru, do którego doszło w domu jednorodzinnym, przy ul. Krakowskiej około godz. 10.
Po wejściu strażaków do mocno zadymionego mieszkania ratownicy zauważyli w jednym z pomieszczeń dwie osoby. Jedna z nich była nieprzytomna. Poszkodowani zostali ewakuowani na zewnątrz budynku.
W działaniach udział brało 3 zastępy PSP - 13 strażaków oraz 2 zastępy OSP - 12 strażaków.
 
 16.01.2015 r. Szklary (pow. rzeszowski)
10 osób zostało rannych w wypadku, do którego doszło w Szklarach na drodze wojewódzkiej 835.
O godzinie 6:40 doszło do zderzenia osobowego busa z autobusem PKS. Busem podróżowało 8 osób - wszystkie zostały zabrane do szpitala. Pekaesem jechało 25 osób, dwie z nich także trafiło do szpitala.
W akcji ratowniczej uczestniczyło 6 zastępów straży pożarnych - 27 strażaków.
 
 13.01.2015 r. Brzezowa (pow. jasielski)
O godzinie 7:30 w suterenie domu jednorodzinnego wybuchła butla z gazem. W czasie wybuchu w budynku przebywało 5 osób. Ranna została trzyletnia dziewczynka, która została zabrana do szpitala. Eksplozja zniszczyła cześć okien i drzwi.
W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy PSP - 6 osób oraz 2 OSP - 10 osób.
 
 12.01.2015 r. Lubla (pow. strzyżowski)
10 osób zostało rannych w wyniku zderzenia osobowego busa z tirem. Do wypadku doszło około godziny 13:30 na drodze wojewódzkiej 988 w miejscowości Lubla w powiecie strzyżowkim.
Busem podróżowało 14 osób - 13.pasażerów i kierowca. Ranni w wypadku to pasażerowie busa oraz kierowca ciężarówki. Cześć z pasażerów z wraku pojazu musieli uwalniać strażacy. Najbardziej poszkodowana osoba została zabrana do szpitala przez helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Na miejscu było 10 zastępów straży pożarnych.
Droga wojewódzka numer 988 relacji Strzyżów - Jasło była zablokowana przez kilka godzin.
 
 10-11.01.2015 r. Podkarpacie
Prawie 90 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy w ciągu ostatniego weekendu do usuwania skutków silnie wiejącego wiatru.
Większość naszych interwencji dotyczyła usuwania połamanych drzew oraz konarów leżących na ulicach, jezdniach i posesjach. W 30. przypadkach strażacy pomagali zabezpieczyć uszkodzone konstrukcje dachowe na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Największe ilości zdarzeń odnotowaliśmy w powiatach rzeszowskim, dębickim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, lubaczowskim, niżańskim i kolbuszowskim. Na szczęście nikt nie został ranny.
 
 8.01.2015 r. Górno (pow. rzeszowski)
4 osoby zginęły, a 16 trafiło do szpitali w skutek pożaru, który wybuchł przed godziną 3. w jednym z pawilonów Domu Pomocy Społecznej w Górnie. Ogień pojawił się w jednym z dziewięciu pawilonów. W budynku znajdowało się 20 osób - 18. podopiecznych oraz dwie osoby personelu medycznego. Wszyscy zostali ewakuowani z płonącego budynku. Czworo poszkodowanych było reanimowanych. Niestety nie udało im się pomóc. Pozostałe 16 osób zostało zabranych do szpitali z objawami zatrucia dymami pożarowymi.
Ogień został ugaszony. Spłonęło jedno z pomieszczeń na parterze oraz część drewnianego poddasza.
Z pożarem walczyło 50 strażaków - 15 zastępów straży pożarnych. Przyczyny pojawienia się ognia wyjaśni dochodzenie prowadzone przez policję.

W 2014 roku na Podkarpaciu w pożarach domów i mieszkań - czyli tam, gdzie powinniśmy się czuć najbezpieczniej - zginęło aż 16 osób, 106 trafiło do szpitali. Podkarpaccy strażacy gasili ponad 1000 tego typu pożarów. Tej zimy (od 1 listopada 2014 r. do 8 stycznia 2015 r.) podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już do prawie 70 tego typu pożarów. 67 osób trafiło do szpitali, a 4 zginęły...
 
 5.01.2015 r. Tarnobrzeg
Po godzinie 19. w mieszkaniu przy ul. Wyspiańskiego pojawił się ogień. W pożarze poszkodowani zostali dwaj mężczyźni w wieku 35 i 63 lat. Jeden z nich, z objawami zatrucia dymami pożarowymi, a drugi nieprzytomny z oparzeniami zostali odwiezieni do szpitala. Z powodu bardzo dużego zadymienia z sąsiadujących mieszkań ewakuowano 10 osób. W działaniach trwających 1 godzinę udział brały 3 zastępy PSP - 10 strażaków.
 
 
Projekt i wykonanie
Marcin Betleja
© 2002-2016 KW PSP w Rzeszowie